Hoppá: Orbán Viktorhoz fordultak Milák Kristóf miatt (VIDEÓ)
Wladár Sándor tudja, hogy ezzel kihúzta a gyufát, mégis megtette.
Pozitív tendenciára hívta fel a figyelmet a közgazdász.
Jelentős álhírt leplezett le kedden Sebestyén Géza a Facebook-oldalán. „Vírusként kering az interneten, hogy az 1950-es években többet ért 5000 forint, mint ma” – fogalmazott a közgazdász.
Elárulom, hogy nehéz olyan országot találni, ahol a pénz értéke növekedett.
Egészen pontosan egyetlen ilyet sem fog senki találni. Szerencsére. Ha ugyanis a pénz értéke növekszik (ezt hívjuk deflációnak), akkor az emberek nem szívesen költik el, így kevesebbet vásárolnak. Ez pedig negatívan hat a termelésre és a GDP-re, aminek természetes következménye az elbocsátások és a bérek csökkentése. Ez viszont tovább csökkenti a fogyasztást és az árakat” – szögezte le Sebestyén Géza.
A közgazdász bemutatott egy grafikont, amely megmutatja, hogy változott a bruttó átlagkereset Magyarországon.
„A grafikon azt mutatja, hogy mennyi volt a bruttó átlagkereset 2009-ben, és mennyi a legutóbbi mérések szerint. Ahogyan látható, ma a többszörösét keressük a 2009-es fizetéseknek. És ez a lényeg. Ne azt kívánjuk, hogy ne legyen infláció – ez ugyanis hosszú távon lehetetlen.
Kívánjuk azt, hogy a bérünk növekedjen gyorsabban, mint az árak. És pontosan ez történik ma Magyarországon”
– írta a közgazdász. Közben 2009 és 2024 között az infláció 94%-os volt, magyarán a 2009-es 199.837 forint 2024-es értéke 388.588 forint,
így a 2024-es 637.200 forint inflációval kiigazítva is gyakorlatilag duplája a 2009-es értéknek.
Nyitókép: MTI/Hegedüs Róbert